PREMIÉRA Piková dáma

17.2. 2018 - premiéra inscenace Piková dáma

Soubor Janáčkovy opery i Dětský sbor Brno rozhodně nezahálel a do náročných zkoušek se všichni vrhli s neuvěřitelným úsilím. Pod vedením ředitele NdB Martina Glasera, se soubor ocitá ve víru touhy po lásce, pomíjivém bohatství a údělu smrti.

Atmosféru navíc umocňuje samotné obsazení inscenace. Na jednom pódiu se setkává soubor Janáčkovy opery s mezinárodními sólisty a také zcela unikátní představitelka Hraběnky - Soňa Červená, která již v průběhu 60. letech účinkovala v NdB a dokonce i v Pikové dámě, avšak v roli Pavlíny.

Více informací o inscenaci, rezervace a vstupenky naleznete zde.

Hráčská vášeň vztahům nesvědčí!


Trojka, sedma, eso... tři karty, které vždy vyhrávají. Tajemství, jehož získání mladý carský důstojník Heřman obětuje nejen milostný vztah k mladičké Líze, ale pro nějž se stane i vrahem. Jeho touha po penězích a společenském postavení rozvrátí životy všech kolem něj a jej nakonec přivede až k šílenství a sebevraždě. Předposlední Čajkovského opera vznikla na objednávku Mariinského divadla v Petrohradě a stejně jako v případě Evžena Oněgina se skladatel pro námět obrátil k literárnímu odkazu Alexandera Sergejeviče Puškina. Do předlohy však Čajkovskij výrazně zasáhl a dokonce sám napsal texty k některým áriím. Přestože Pikovou dámu skladatel načrtnul během pouhých 44 dní, je zřetelně dílem zkušeného operního autora a dramatika. Do původně romantického děje velké lásky s mystickou zápletkou vnesl mistrnou psychologickou kresbu hlavních postav, které obdařil množstvím jak dramatických, tak lyrických hudebních pasáží. Piková dáma tak právem patří k Čajkovského nejúspěšnějším operám.