Sbor

Dětský sbor Brno vznikl v roce 2004. Posláním tělesa je výchova dětí k lásce a úctě k hudbě, poznávání její krásy a hloubky.

Děti, které zpívají v tomto tělese, pravidelně účinkují v představeních Národního divadla v Brně a podílí se na jeho projektech. Nejčastěji je můžete slyšet v operní inscenaci Carmen George Bizeta, v Příhodách lišky Bystroušky Leoše Janáčka, v Hrách o Marii Bohuslava Martinů či v Polské krvi Oskara Nedbala. Mezi nově nastudované opery patří Čert a Káča, Piková dáma a v neposlední řadě i dětská opera Kocour v botách pod dirigentskou taktovou sbormistryně Valerie Maťašové. Nejnovějšími inscenacemi, ve kterých Dětský sbor Brno účinkuje jsou Monument, Růžový kavalír a připravované premiéry Ferdy Mravence a Řeckých Pašijí. 

Své první CD sbor natočil ve znovu otevřené synagoze v Břeclavi v květnu 2005. V roce 2017 děti natočily CD dětských skladeb vynikajícího skladatele Daniela Kyzlinka pod názvem "Potkala jsem ježka". V roce 2019 sbor natočil spolu s Miloslav Ištvan Quartett pro Český rozhlas Brno - České písně Františka Domažlického op. 17 pro dětský sbor a smyčové kvarteto, bylo uvedeno 12. 9. 2019 v Poledním koncertě na Vltavě.  

Děti spoluúčinkují na různých benefičních koncertech, např. pro nadaci Terezy Maxové, pro kliniku Logo, charitativní organizaci Debra ČR a další. Podílí se i na netradičních projektech jakým je například Carmina Burana, kde spolupracuje s Českým filharmonickým sborem, natáčení pro Českou televizi (například Četníci z Luhačovic, Chart Show) či koncerty se známou revivalovou skupinou Queenie, Danielem Landou, Petrem Kotvaldem či Miro Žbirkou. Dětský sbor Brno spolupracuje s Univerzitou obrany a společně pořádá slavnostní koncert při příležitosti uctění památky Dne veteránů. Děti jsou velmi často vyhledávány pro sólové role v představeních Městského divadla v Brně (Evangelium o Marii). Dětský sbor Brno je platnou součástí festivalových programů (Janáček Brno, Smetanova Litomyšl, Bachův varhanní podzim a další). Každoroční Jarní koncerty v Besedním domě a Vánoční koncerty v Mahenově divadle se staly nedílnou součástí brněnského hudebního života. Hlásky Dětského sboru Brno každoročně vytváří atmosféru při tradičním rozsvěcování vánočního stromu na Náměstí Svobody.

Dětský sbor Brno za svou krátkou existenci již zaznamenal úspěch na soutěžích sborového zpěvu, kterých se zúčastnil. V roce 2004 získal zlatou medaili na mezinárodní soutěži sborového zpěvu Svátky písní v Olomouci, v roce 2007 získal stříbrnou medaili v absolutním pořadí na 8. mezinárodní soutěži sborového zpěvu (8. internationaler Chorwettbewerb) v rakouském Bad Ischlu.

V roce 2011 na jubilejním 10. ročníku mezinárodní soutěže sborového zpěvu v rakouském Bad Ischlu mezi konkurencí pěveckých sborů z Ruska, Kazachstánu, Ukrajiny, Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Maďarska a Litvy získal stříbrné medaile v kategorii dětských sborů do 16 let a v kategorii duchovní hudba bez věkového rozlišení.

V následujícím roce 2012 se zúčastnil 4. mezinárodního festivalu pěveckých sborů v Krakově (MRF International Cracovia Music Festival), kde získal zlaté pásmo bez rozlišení kategorií a současně se stal absolutním vítězem s cenou pro sbormistra za uměleckou kvalitu.

V červnu roku 2016 získal Dětský sbor Brno zlatou medaili v kategorii dětských sborů Superior A1 s povinnou skladbou na mezinárodní soutěži Mundi Cantant v Olomouci.

Nejbližší úspěch zaznamenal Dětský sbor Brno v květnu roku 2018 v Belgickém Neerpeltu na 66. ročníku Evropské mezinárodní soutěže v kategorii dětských sborů do 15 let s povinnou skladbou, kde získal zlatou medaili a v kategorii mládežnických sborů do 25 let s povinnou skladbou, kde také v konkurenci světových sborů obhájil zlatou první příčku! Na seznam úspěchů si tak Dětský sbor Brno připisuje další dvě zlaté medaile. 

Sbor úzce spolupracuje s Židovskou obcí Brno a s Památníkem Terezín.

European Music Festival Neerpelt 2018

V květnu roku 2018 na 66.ročníku Evropské mezinárodní soutěže v Belgickém Neerpeltu získal Dětský sbor Brno pod vedením sbormistryně Valerie Maťašové v kategorii D - dětské sbory do 15 let s povinnou skladbou (Pazapa) zlatou medailia v kategorii E - mládežnické sbory do 25 let s povinnou skladbou (For the fallen) také zlatou medaili!  DVĚ PRVNÍ MÍSTA!!!

Festival of songs Olomouc 2016

V červenci roku 2016 na mezinárodní soutěži "Svátky písní Olomouc" získal Dětský sbor Brno v kategorii dětských sborů do 16 let s povinnou skladbou (Petr Eben-Air) zlatou medaili.  
Čtěte více

MRF International Cracovia Music Festival

V následujícím roce 2012 se Dětský sbor Brno zúčastnil 4. mezinárodního festivalu pěveckých sborů v Krakově, kde získal zlaté pásmo bez rozlišení kategorií a současně se stal absolutním vítězem s cenou pro sbormistra za uměleckou kvalitu.
Čtěte více

10. Internationaler Chorwettbewerb v Bad Ischlu

V roce 2011 na jubilejním 10. ročníku mezinárodní soutěže sborového zpěvu v rakouském Bad Ischlu mezi konkurencí pěveckých sborů z Ruska, Kazachstánu, Ukrajiny, Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Maďarska a Litvy získal Dětský sbor Brno stříbrné medaile v kategorii dětských sborů do 16 let a v kategorii duchovní hudba bez věkového rozlišení.
Čtěte více